Divisions

Schools/Programs/Deans/Dept. Chairs – Fall 2019

Applied Technologies

Donald Carlson – Interim Dean
Architecture & Interior Design - Jason Oliver
Automotive Technology - Gary Sornborger
Construction MGMT & Technologies - Eric Arnold
Engineering Technologies - Regina Blasberg
     Land Surveying
     Water System
Manufacturing Technology - Tim Baber
Telecommunications/Electronic Systems - L. Hilliard
     Computer Networking
Welding-Tim Baber  

Business

Donald Carlson - Dean
Business - Nicole Faudree/Ali Naddafpour
Computer Application/Web Tech. - Melanie Lipman
Culinary Arts / Wine Studies - Cindy Schwanke
Economics - Guillermo Cruz
Hotel & Restaurant Management - Kevin Anthony
Paralegal - Nicole Faudree
Real Estate - Kevin Anthony

Career & Technical Education and Integrative Learning

Harriet Happel - Dean
Civic Engagement and Community Based Learning - Dr. Patty Robinson
CWEE - Nicole Faudree
Maker Space

Guided Pathways

Paul Wickline - AVP

Humanities

Andy McCutcheon - Dean
American Sign Language - Brittany Applen
Cinema - Gary Peterson
English - Alene Terzian
ESL - Heather MacLean
Humanities - A. Kaiserman (Program Coordinator)
Modern Languages - Claudia Acosta
Philosophy - Andrew Jones-Cathcart

Health Professions & Public Safety

Kathy Bakhit – Dean (Interim)
Administration of Justice - Larry Alvarez
EMT/Health Science - Patti Haley
Fire Technology - Keith Kawamoto
MLT - Hencelyn Chu
Nursing - Anh Vo

International Affairs & Global Engagement

Jia-Yi Cheng-Levine - Dean
Tim Honadel - Director

Kinesiology & Athletics

Chuck Lyon – Dean
Health Science 100 - Howard Fisher
Kinesiology & Physical Education - Howard Fisher
Recreation Management

Learning Resources

James Glapa-Grossklag – Dean
The Learning Center - Mojdeh Mahn, Associate Dean of Learning Resources
Library - Peter Hepburn, Head Librarian
Online Education - Brian Weston, Director of Distance and Accelerated Learning,         Distance Education Captioning & Transcription Grant
Educational Travel

Mathematics, Sciences & Engineering

Kathy Bakhit - Dean (Interim)
Biological Sciences/Environmental Sciences - Miriam Golbert
Chemistry - Heidi McMahon/Consuelo Beecher
Computer Science - Benjamin Riveira
Earth/Space Sciences - Jason Burgdorfer
Engineering - David Martinez
Mathematics - Charlie Johnson
Physics - David Martinez

Personal & Professional Learning

John Makevich - Dean

Social & Behavioral Sciences

Andy McCutcheon - Dean (Interim)
Anthropology - Lisa Malley
Communication Studies - Tammera Stokes Rice
History - Sherrill Pennington
Political Science - David Andrus
Psychology - Deanna Riveira
Sociology - Katie Coleman

Paul Wickline - AVP
Early Childhood Education Center
Education/Early Childhood Education - Cindy Stephens

Student Services

Jasmine Ruys - AVP
Counseling - Garrett Hooper/Diane Solomon

Visual & Performing Arts

Jenn Smolos - Dean
Art - Michael McCaffrey
Dance - Phylise Smith
Graphic & Multimedia Design - Mark Daybell
Media Entertainment Arts - Jeff Baker
Music - Bernardo Feldman
Photography - Wendy Brill-Wynkoop
Theatre - Christopher Boltz/Susan Hinshaw